Чимало положень люстраційного закону не відповідають Конституції
Чимало положень люстраційного закону не відповідають Конституції

Венеційська комісія пішла назустріч Україні і дала змогу виправити ті положення закону «Про очищення влади», які не відповідають Конституції та європейським стандартам. Так в ефірі Радіо Свобода результати засіданні Венеційської комісії щодо розгляду закон «Про очищення влади» оцінила колишній представник України у цьому органі Марина Ставнійчук.

За її словами, таких положень у люстраційному законі є чимало, зокрема необхідно здійснювати індивідуальний підхід при люстрації.

 «Насамперед ми говоримо про індивідуальний порядок відповідальності за відповідним законом. Є один дуже важливий критерій, який не дає можливість люструвати колективно всіх людей, які працювали на тих чи інших посадах у владі на попередніх періодах. Вона (Венеційська комісія – ред.) говорить про індивідуальний підхід до кожного», – пояснила Марина Ставнійчук.

Венеційська комісія звертає увагу, що люстрація – це не єдиний спосіб демократичної побудови влади, і вона не має використовуватися як засіб помсти, зауважила Ставнійчук.

У своєму висновку від 12 грудня Венеційська комісія заявила, що люстрація в Україні має дотримуватися чесного балансу між захистом демократичного суспільства, з одного боку, і захистом індивідуальних прав, з іншого. На думку європейських експертів, необхідне чітке встановлення часових меж як щодо реалізації закону, так і щодо часу, якого він стосується. Також наголошується на необхідності перегляду списку посад, які підлягають люстрації з тим, щоб до списку входили тільки ті посади, які можуть становити значну небезпеку прав людини та демократії. Провина має бути доведена у кожному окремому випадку, а не може визначатися лише на основі належності до тієї чи іншої категорії чиновників, у зв’язку з цим необхідно переглянути критерії люстрації, наголошується у документі.

 http://www.radiosvoboda.org/content/article/26744844.html

ЩЕ ПО ТЕМI